Tiny House Nedir?

Tiny House Nedir? | Mooble House

Tiny House, mobil ev ya da küçük ev olarak da bilinen; minimalizm prensipleriyle, kısıtlı alanda maksimum fonksiyon ile tasarlanan tekerlekli ve tekerleksiz evlerdir.

Tekerlekli Tiny House’lar Türkiye’de Trafik Karayolları Yönetmeliğine uygun “Yürüyen Ev” ledir. Tiny House ebatları daha büyükse sabit olarak yani tekerleksiz de üretilebilir. Tiny House’lar plakalı, ruhsatlı ve trafiğe kayıtlıdır. Bu sayede ürünleri dilediğiniz yere park edip ev konforu yaşayabilirsiniz. Şebekeye bağlanmadan Mooble House off-grid paketlerimizden faydalanabilirsiniz. Bu sayede herhangi bir lokasyona sürekli olarak bağımlı kalmamış olursunuz.

Mooble House Tiny House’lar, imarlı veya imarsız olmasına bakılmaksızın, adeta tüm dünyayı evinizin arsası haline getirir. Yani nerede isterseniz orada yaşarsınız.

Tiny House kültürü, çocuklarını apartmanlardan kurtarmak isteyen aileler için de çok iyi bir alternatiftir. Ailenizi tablet, telefon, televizyon üçgeninden kurtararak yeşille iç içe bir hayat yaşayabilirsiniz.

Tiny House Hareketi Nasıl Başladı?

Tiny House hareketi sabahları toprağa ilk adımını kuş sesleri eşliğinde atarak uyanmak isteyenler sayesinde başladı…

Türkçe’ye “mikro ev” veya “küçük ev” olarak da çevirilen Tiny House’lar artan betonlaşmaya ve korkutucu seviyelere ulaşan tüketim ekonomisine bir itiraz olarak 1970’lerde ortaya çıktı. 68 Kuşağı’ndan kısa süre sonra çıkmış olması elbette şaşırtıcı değil. İlerleyen yıllarda ise Tiny House hareketi efsane isim Jay Shafer ve Dee Williams tarafından 2000’lerin başında popüler hale getirildi.

Tiny House hareketi, kaynağını Hippiler’den almakla beraber pazarlama başarısı sadece bu serseri ruh ile açıklanamaz. Bugün tüm dünyada on binlerce üretici ve yüz binlerce sakini ile Tiny House hareketi çok büyük bir endüstri ve pazar haline gelmiş durumda. En lüksünden en sadesine farklı özelliklerle farklı pek çok modelde tiny house üretiliyor.

Mooble House Tiny House Nasıl Test Edildi?

Tiny House’lar sevimliliği ve konforuyla herkese keşke ben de bir tane alıp bir arsaya koysam dedirtiyor. İmarlı veya imarsız olmasına bakmaksızın, adeta tüm dünyayı evinizin arsası haline getiriyor.

Tiny House’lar araç mı yoksa ev mi sorusunu düşündürüyor. Plakalı ve ruhsatlı bir araç olması ama bunun yanında bir evin mutfağının, banyosunun, yatağının, kanepesinin konforunu sağlaması “yürüyen evim” cevabını verdirtiyor. Doğanın içinde konfor şartları yüksek bir yaşam birimi olan yürüyen evler, sağlam yapıları ve donanımları ile ön plana çıkıyor.

Tiny House sadece yazın değil, coğrafyasına uygun yapılan izolasyonu sayesinde dört mevsim kullanılabiliyor. Az katlı, bahçeli, manzarası güzel, kolay temizlenen bir evim olsa hayalini gerçekleştiriyor.

Mooble House ekibi, tiny house prototip ürününü 2000 km’lik yolculuk testine tabi tuttu. Bu test, Mooble House Tiny House’u üreten ekibin kullanıcı gözüyle ürünü irdelemesi ve iyileştirmesi için benzersiz bir deneyim oldu.

Tiny House Genel Özellikleri Nelerdir?

Tiny House’ların uzunlukları genelde 4 ile 8 metre arasında değişiyor. Ağırlık olarak ise Türkiye’de max 3,5 ton sınırlaması bulunuyor.

 

Tiny House'u diğer mobil yapılardan ayıran özelliği ise kullanıcısına her yerde ev konforu yaşatması. Karavan ve çadırla karşılaştırıldığında Tiny House’lar hem sağlam yapıları hem de donanımları ile ön plana çıkıyor. Örneğin bir Tiny House’da mutfak evyesi, tuvalet ve yatak evinizde kullandığınızla aynı kalitede ve ağırlıktadır. Üstelik arzu ederseniz küçük eviniz klima, bulaşık makinesi, fırın gibi konfor unsurlarını da içinde barındırır. Yani ıssız doğanın ortasında da olsam konforumdan taviz veremem diyenler için ideal.

Tiny House’lar ilk bakışta yazın kullanılacak bir araç gibi algılansa da güçlü izolasyonları ve iklimlendirme donanımları ile kışın da kullanıma uygun. Yazın güneyde dilediğiniz bir yazlık kasabada konumlandıracağınız Tiny House’unuzla yazı en keyifli şekilde yaşayabilir; kışın ise evinizi şehirdeki işinize yakın ormanlık bir bölgede park edebilirsiniz. Bu sayede Cuma akşamı kısa bir araba yolcuğu ile kendi orman evinizde yorgunluk kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Tiny House alırken dikkat edilmesi gereken hususların başında evinizi konumlandıracağınız yerdeki altyapı durumu geliyor. Genel şehir elektrik ve su şebekesine bağlı olarak kullanımları yaygın olmakla beraber Tiny House’larda seçeceğiniz donanım paketine bağlı olarak kendi kendine yetme özelliği de bulunabiliyor. Günlük enerji ihtiyacını güneş panelleriyle sağlayandan, tuvaletin atık maddelerinden gübre üreten makinelere kadar teknolojinin sınırı yok.