Doğada Minimalist Yaşam

Hemen her sektörde, tüm dünyayı saran tüketim çılgınlığı, biriktirme ve stoklama, mutluluk ve huzuru beraberinde getiremediğinden sahip olduklarımızı azaltmaya, sadece ihtiyacımız olanları edinmeye yöneliyoruz. Yani yaşamlarımızı minimalist felsefeyle dönüştürüyor, özellikle pandeminin ağır koşullarından sonra “az, çoktur” söylemini daha yoğun bir şekilde içselleştirebiliyoruz.

Pandemiyle birlikte yüksek katlı binalarda, ne kadar geniş ve konforlu olursa olsun dört duvar arasında uzunca bir süre yaşamak durumunda kalan herkesin isteği aynıydı: Dışarı çıkmak, gökyüzüne bakmak, temiz hava solumak, çıplak ayaklarla çimlere basmak, doğayla bir olmak. Hatta mümkünse doğada yaşamak.

Geçmişten bugüne, çocuklardan, gençlere, yetişkinlerden, yaşlılara her yaştan insan doğanın huzur verici ve iyileştirici etkilerine ihtiyaç duydu ve ona ulaşmanın yollarını aradı. Bahçeli evlerde veya içinde park olan sitelerde oturanlar kısmen şanslıydı. Ancak, milyonlarla ifade edilecek kadar çoğunluğu oluşturan diğerleri ise bu olanaklardan da mahrum oldukları için yeni yollar aradı. Bu yolların en başında da kamp ve karavan geldi, çünkü doğada yaşamak için en çok bilinen yöntemler bunlardı. Pandeminin etkileri devam ederken kullanıcılar kamp ve karavan dışında yeni, konforlu, mobil hatta şık bir konaklama seçeneği de aramaya başlayınca tiny house gündeme geldi.

Tiny House ile Minimalist Yaşam

Doğada yaşamayı tercih edenlerin aslında günlük hayatta çok az şeye ihtiyacı olur. Bunun sebebi, günün çoğunluğunun dışarıda ya bahçe işleriyle uğraşarak ya da gündelik işleri yoluna koymakla geçmesidir. Bu yüzden uyumak, yemek yapmak, dinlenmek, kişisel bakım ve ihtiyaçları gidermek için gerekli alanların asgari büyüklükte olması yeterlidir, fazlasına ihtiyaç yoktur. Buna bağlı olarak daha fazla alan olsa dahi kullanılmayacağı için gereksiz edinim söz konusudur.

Öte yandan, içinde yaşanılacak tiny house hem üretiminde kullanılan ve hem de kişiselleştirmelerle birlikte eklenen malzemelerin çevre dostu olmasıyla bilinmektedir. Örneğin; iç mekânda zemin ve duvar kaplamada tercih edilen ahşaptan, dış cephede tercih edilen ahşaba kadar hepsi uyum içinde olan malzemeler, sürdürülebilir kaynaklardan temin edilir. Bu malzemeler seçilirken, kullanıcının dört mevsim ısıtma-soğutma konfor koşulları da gözetilir her mevsim en üst düzeyde verim alması önceliklendirilir.

Mooble House ve Minimalizm

Mooble House markasının kuruluş prensiplerinin ilk maddesi minimalizmdir. Mooble House, Türkiye’nin en modern tiny house ürünlerini, Avrupa kalite standartlarında üretmekte, artan ihtiyaçlara göre yeni modeller ve yeni kişiselleştirme seçenekleri geliştirmektedir.

Mooble House bugün hem Türkiye’de hem de Avrupa’da en çok tercih edilen tiny house markası konumundadır. Bunun en önemli sebebi, minimalist tasarım felsefesini ürünün her detayına yansıtmasıdır. Mooble House ürünleri fabrikada endüstriyel prensiplerle modeller bazında seri üretilirken, her bir ürün tek tek zanaatkâr ustaların da elinden geçerek kişisel istekler yapılandırılır.

Multidisipliner bir ekibin üretimi olan Mooble House, kullanıcıların isteklerine bağlı farklı tiny house modelleri sunmakta, ancak uzunluk, tavan yüksekliği ve toplam ağırlık gibi Kara Yolları Kanunu’na tabi kurallara bağlı ürünler üretebilmektedir.

Mooble House ürünleriyle ilk kez karşılaşanlar genellikle üç ana unsur ile büyülendiklerini belirtiyor.

  • Dış mekân mimarisi, formu ve cephe malzemeleri
  • İç mekânın klasik bir ev ya da karavana göre incelikle kurgulanmış olması
  • İçinde yaşamaya başladıklarında daha fazla alana ihtiyaç duymamaları ve yılın neredeyse tamamının tiny house içerisinde geçirmeleri

Mooble House sahiplerinden alınan geri dönüşlerde tüm tiny house kullanıcıları, konfordan taviz vermeden minimal yaşama geçerek çok daha az alan kullandıklarını diğer pek çok şeyi de daha az tükettiklerini belirtiyorlar. Genellikle tarımla uğraştıkları için gıda ihtiyaçlarını ekip biçerek sağladıklarını, hayatlarının önceki dönemlerine göre göre çok daha sağlıklı ve dengeli beslendiklerini ekliyorlar.

Minimalist Yaşama Nereden Başlamalı

Doğada minimalist yaşam pek çok davranış, karar ve tercihin bütünlük içinde değişim göstermesi anlamına gelir ve bu değişime henüz hazır olmayanların kısa süreli de olsa tiny house deneyimi yaşaması gerekebilir. Siz de bir tiny house deneyimi yaşamak ve minimalist yaşamın size kazandırabileceklerini merak edenlerdenseniz, hafta sonu konaklaması yaparak ilk adımı atabilir, hafızalardan kolay silinmeyecek bir tecrübe ile minimalizmin ilk tohumlarını atabilirsiniz.