Tekerlekli Mobil Evler İstenilen Ölçüde Yapılabilir Mi?

Konular

Tekerlekli Mobil Evler İstenilen Ölçüde Yapılabilir Mi?

Tekerlekli mobil evler her ölçüde yapılamaz çünkü plakalı ve ruhsatlı çekilebilir araçlardır ve Kara Yolları Kanunu’na tabiidirler. Kanuna göre O2 belgeli tekerlekli mobil evlerin en fazla 3.5 ton ağırlığında olması gerekir. Yine karayolları kanunlarının belirlediği genişlik maksimum 2.55 metre, yükseklik köprü altı üst sınırı nedeniyle maksimum 4 metredir. Uzunlukta ise aracın ağırlığı belirleyicidir. Bu ağırlık iç mekânda kullanılan mobilyalar dahil her şeyi kapsadığı için oldukça hassas hesaplar yapılarak uzunluk kurgulanır.

Tekerlekli Mobil Evler Hangi Ölçülerde Tasarlanabilir?

Karayollarının belirlediği sınırlar içerisinde kalarak çeşitli ölçülerde ürünler tasarlanabiliyor. Minimal mekanlarda her santimetrenin nasıl değerlendirildiği önemli bir konu. Mooble House olarak tekerlekli mobil ev modellerimizde 4m, 4.50m, 5.60m, 6.35m, 6.75m, 8m ve 8.5m uzunluk seçenekleri sunuyoruz. 2 kişiden 5 kişi kullanımına kadar alternatifler mevcut. Tasarımlarda ürünün kullanım amacı ve karayollarının kıstasları göz önünde bulunduruluyor.

Tekerlekli Mobil Evler İstenilen Ölçüde Yapılabilir Mi? | Mooble House

Tekerlekli Mobil Evler Nerelerde Kullanılabilir?

Bir tekerlekli mobil ev sahibi olduğunuz zaman tüm dünya eviniz olur. Çünkü bu ürünler doğada 365 gün yaşayabilmek için tasarlanır. Ruhsat ve plakanızı aldıktan sonra evinizi uygun bir araçla Avrupa yollarında dahi çekerek istediğiniz alana götürüp park edebilirsiniz. Konumlandığınız alanın elektrik ve su alt yapısı yoksa Mooble House modeli tercihi ardından off-grid paketi seçerek şebekeye bağlanmadan da yaşayabilirsiniz. İster yoğun bir iş günün ardından hafta sonunuzu geçirmek için ister yaz tatilinizi dilediğiniz ormanda geçirmek için bir tekerlekli mobil ev sahibi olabilir, tercihleriniz değiştiğinde evinizi değer kaybetmeden satabilirsiniz. Mooble House tekerlekli mobil ev modellerinin ikinci el piyasasının içine dahil olarak bir başka doğa severe evinizi satabilirsiniz.

Tekerlekli Mobil Ev Sahibi Olmadan Önce Dikkate Alınması Gerekenler Neler?

Bugün herkesin hayalinde bir tekerlekli mobil ev sahibi olmak var. Ayrıca ulaşılması güç bir hayal de değil. Piyasada çeşitli modeller ve fiyat seçenekleri sunuluyor, farklı alım güçlerine hitap ediyor. Fakat bir tekerlekli mobil ev sahibi olma fikrine kapıldıysanız satın almadan önce deneyimlemenizi öneririz. Çünkü tekerlekli mobil evler genellikle ikincil ev olarak tercih edilir. Elbette 365 gün yaşamanız için kurgulanmıştır ama tüm ömrünüzü şehrin içinde geleneksel bir evde geçirdiyseniz doğada yaşamaya ne kadar hazır olduğunuzdan emin olmalısınız. 24 saat doğayla baş başa kalmak her ne kadar harika bir fikir gibi görünse de bir süre sonra şehir hayatını özleyip özlemeyeceğinize emin olmalısınız. Özleyeceğinizi düşünüyorsanız şehre yakın bir konumda lokasyondaki araziye konumlanmanızda fayda var. Öte yandan şehirdeki geleneksel ve modern binalardaki gibi temizlik vb işler için bir çalışma ekibi de doğada yanınızda olmayacak.

Bahçe işlerinden temizliğe alışverişten yemek pişirmeye kadar tüm işleri üstlenmeniz gerekecek. Bu işler size keyif veriyorsa harika, siz tam bir doğa insanısınız. Bir tekerlekli mobil evde yaşamaya hazırsınız. Ama bu işlerle uğraşmak istemiyor ya da kısmen sorumluluk almak istiyorsanız belki de tekerlekli mobil ev satın almak yerine air bnb ile uzun dönem kiralama yaparak bu evde yaşamak sizin için daha uygun olabilir. Yaz aylarına yaklaştığımız bugünlerde hem doğanın uyanışını izlemek hem de yorucu şehir yaşamına kısa bir ara vererek Mooble House ürünleriyle kurulan tekerlekli mobil ev otellerinden birinde konaklama yapmak da harika bir fikir olabilir. Hafta sonu yaşayacağınız deneyim tekerlekli mobil ev satın alma ya da uzun dönem kiralama konusunda daha doğru bir karar vermenizi sağlayabilir.