fbpx

Tiny House Hareketi Nedir

Tiny House Hareketi Nedir?

Sabah dışarıdan gelen dalga veya kuş sesleriyle uyanmak. İlk adımınızı toprağa basmak ve doğa ile iç içe yaşamak. –

Az önce büyük şehirlerde yaşayan hemen hemen herkesin hayalini dinlediniz. Kendi ellerimizle yarattığımız büyük şehirlerde her geçen gün beton, çelik, cam gibi suni malzemelerle boğazımıza kadar boğuluyoruz ve bu gidişatın geriye dönmesi oldukça zor görünüyor. Bu durumu bizden yıllar önce yaşayan Amerika ve İngiltere gibi ülkelerde giderek artan bir trend dikkat çekiyor: Tiny House Hareketi. Bazılarının Türkçeye mikro ev veya küçük ev olarak çevirdiği Tiny House’lar hem bu artan betonlaşmaya hem de korkutucu seviyelere ulaşan tüketim ekonomisine bir itiraz olarak 1970’lerde ortaya çıkmış (68 kuşağından az sonra olması şaşırtıcı değil). Tekerlekli evler ise konunun efsanesi Jay Shafer ve Dee Williams tarafından 2000’lerin başında popüler hale getirilmiş.

Bugün ise on binlerce üretici ve yüz binlerce sakini ile Tiny House hareketi çok büyük bir endüstri ve pazar halini almış durumda. Kaynağını hippilerden almakla beraber, Tiny House hareketinin pazarlama başarısı sadece bu serseri ruh ile açıklanamaz. Günümüzde Tiny House’lar çok farklı zevklere hitap eden, en lüksünden en sadesine çok farklı özelliklere sahip bir ürün haline gelmiş.

Karavan Ev

Tiny House Genel Özellikleri

Dilerseniz bu şirin tekerlekli evlerin genel özelliklerine ve kullanım tercihlerine bir bakalım:

Genelde 4 ile 8 metre arasında değişen bu tekerlekli araçların en büyük özelliği tabii ki mobil olmaları. Bu sayede artık tek bir yere bağlı kalmadan, önümüzdeki seneyi gözünüze kestirdiğiniz şirin bir beldede, hem de kendi evinizde geçirmek bir hayal değil.

Tiny House’u diğer mobil yapılardan ayıran özelliği ise kullanıcısına her yerde ev konforu yaşatması. Karavan ve çadırla karşılaştırıldığında Tiny House’lar hem sağlam yapıları hem de donanımları ile ön plana çıkıyor. Örnek olarak bir Tiny House’da mutfak evyesi, tuvalet ve yatak evinizde kullandığınızla aynı kalitede ve ağırlıktadır. Üstelik arzu ederseniz küçük eviniz klima, bulaşık makinesi fırın gibi konfor unsurlarını da içinde barındırıyor. Ben doğanın göbeğinde bile olsam konforumdan taviz veremem diyenler için ideal.

Tiny House’lar ilk bakışta yazın kullanılacak bir araç gibi algılansa da güçlü izolasyonları ve iklimlendirme donanımları ile kışın da kullanıma uygun. Yazın güneyde dilediğiniz bir yazlık kasabada konumlandıracağınız Tiny House’unuzla yazı en keyifli şekilde yaşayabilir, kışın ise evinizi İstanbul’a yakın ormanlık bir bölgede park edebilirsiniz. Bu sayede cuma akşamı bir iki saatlik araba yolcuğu ile kendi orman evinizde yorgunluk kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Peki bu Tiny House’lar bir araya gelse ve onlara uygun alanlar tasarlansa nasıl olur dediğinizi duyar gibiyiz. Evet yurt dışında Tiny House’lar için tasarlanmış tesisler var. Tiny House sahipleri evlerini bu tesislere güvenle park edebiliyorlar. Genelde yeşillik alanlarda bulunan bu tesislerde altyapı ihtiyaçları sunulurken bir yandan da Tiny House sahipleri benzer hayat tarzını paylaşan kişilerle bir araya gelip sosyalleşme imkanı bulabiliyor. Biz de Mooble House olarak bu tesislerin güzel örneklerini ülkemize kazandırmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Tiny House kültürü, çocuklarını apartman çocuğu olmaktan kurtarmak isteyenlere de çok iyi bir alternatif olarak görülebilir. Tablet, telefon, televizyon üçgeninden kendinizi ve evlatlarınızı kurtararak Tiny House’da yeşille içiçe bir hayat yaşayabilirsiniz. (En azından hafta sonları)

 

 

Tiny House Fiyat

Tiny House Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tiny House alırken dikkat edilmesi gereken bir husus da evinizi konumlandıracağınız yerdeki altyapı durumu. Genel şehir elektrik ve su şebekesine bağlı olarak kullanımları yaygın olmakla beraber Tiny House’larda seçeceğiniz donanım paketine bağlı olarak kendi kendine yetme özelliği de bulunabiliyor. Günlük enerji ihtiyacını güneş panelleriyle sağlayandan, tuvaletin atık maddelerinden gübre üreten makinelere kadar, teknolojinin sınırı yok.

Bu keyifli trendin doğa severlerin yaygın olduğu ülkemizde de hızla yayılacağı kesin gibi görünüyor. Yeni teknolojiler ve üretim imkanları ile mobil Tiny House’lar kullanıcılarına hem konforu hem de doğa keyfini aynı pakette sunmayı başarıyor.

Mooble House da işte bu keyifli trendin en son üyesi olarak Tiny House kültüründeki yerini aldı. Üretim teknolojisi ve zengin donanımı ile konforlu ve her türlü koşula dayanıklı Mooble House, hem gezginlere hem de çocuklu ailelere unutulmaz anlar ve anılar vaat ediyor.

Size sadece Mooble House’unuzu nerede ve nasıl kullanmak istediğinize karar verin geri kalanı biz halledelim.

Modellerimize buradan ulaşabilirsiniz.

 

#tekerlekliev #mobilev #mobilevler #tekerleklievler #tinyhouse #mobiletinyhouse